Ja jūs manāt, ka jūsu centieni novājēt un ēst veselīgi, nedod vēlamos rezultātus, iespējams, ka jāpārskata dziļi iesakņojušies uzskati par veselīgu ēšanu un jāpārstāj uzskatīt organismam kaitīgos ēdienus par veselīgiem un noderīgiem. Mēs bieži dažādus maldīgus uzskatus pieņemam par pareiziem. Un, ja runājam par ēdienu, tad pastāv tik daudz viedokļu, ka grūti saprast, kur patiesība, kur nē. Tad arī kopā noskaidrosim, kuri uzskati par veselīgu ēšanu ir maldinoši.
Bez cukura- skan iedvesmojoši. Bet rodas jautājums- ar ko tad cukurs ir aizstāts? Parasti minēto ‘’kaitīgo’’ produktu aizstāj ar fruktozi, ko lieto kā alternatīvu cukuram. Tomēr virkne īpašu pētījumu apšauba fruktozes priekšrocības. Liekais svars, diabēts un aknu pataloģijas- lūk pie kā noved stabils fruktozes patēriņš. Nākošie sintētiskie cukura aizstājēji- sorbīts (provocē žultsakmeņu slimību) un aspartāms( negatīvi ietekmē nervu sistēmu). Dabisks cukura aizstājējs, kuram nav blakusparādību ir stēvija ( meduszāle)- ekoloģisko preču veikaliņos var iegādāties ne vien stevijas sīrupu, bet arī stevijas lapas, stevijas tabletes un stevijas pulveri.
Protams, var novājēt regulējot kaloriju skaitu ikdienas ēdienkartē, bet, ja par diētas pamatu tiks ņemti produkti no rafinētajiem miltiem un dzīvnieku valsts olbaltumvielām, gaidāmas nelabvēlīgas izmaiņas organismā. Kad produktu sastāvdaļās minēti milti, cukurs, rafinēts sviests, paterizēts piens un virkne citu produktu, tas nozīmē, ka ēdiens slikti uzsūcas, radot labvēlīgu vidi toksīniem, kas vājina imūno sistēmu, veicina svara pieaugumu. Ir svarīgi ievērot- produkta sastāvs ir svarīgāks par kalorijām vai taukiem, kas minēti sastāvā.
Daudzi nevar iedomāties dienas sākumu bez kārtīgām brokastīm ar olām, sviestmaizēm un putru. Bet tas ir nevisai pareizi. Brokastīs, kas jūs patiešām uzlādēs ar enerģiju un možumu visai dienai, vajadzētu iekļaut svaigi spiestas dārzeņu sulas, dažādus augļus, kokteiļus. Šāda pārtika ātri uzsūcas un piegādā ķermenim vitamīnus neprasot tērēt enerģiju gremošanas procesam. Tieši šajā gadījumā jūs būsiet maksimāli efektīvi gan fiziski, gan arī morāli. Lietojot brokastīs smagāku pārtiku, jūs enerģiju novirziet tās pārstrādei.
Vēl viens maldinošs uzskats. Faktiski pasterizētie piena produkti skābina vidi, tādejādi veicinot gļotu veidošanos organismā, kas savukārt, negatīvi ietekmē kaulu sistēmu. Piena produktu lietošanas atbalstītāji kā piemērus min kultūras, kurās piena produkti ir neatņemama dienas sastāvdaļa, bet netiek ņemts vērā tas, ka šajās tautās piens tiek lietots svaigā veidā. Pasterizācijas procesā pārstrādes rūpnīcās tiek nogalinātas visas( gan labās, gan sliktās) baktērijas, padarot govs pienu grūti sagremojamu. Alternatīva- Kazas/aitas piena produkti bez pasterizācijas. Iekļaut pārtikā sieru, kefīru, jogurtu, kas gatavoti no kazas piena- tas labvēlīgi ietekmēs veselību.
Ja jūs dodaties gulēt pēc pusnakts, būs grūti ievērot šo noteikumu. Ir vērts ievērot tā saucamo 12 stundu pārtraukuma principu – tas nozīmē, ka starp pēdējo ēdienreizi vakarā un brokastīm jābūt pārtraukumam ne mazākam par 12 stundām. Detoksikācijas mehānisms organismā sāk darboties astoņas stundas pēc pēdējās ēdienreizes un pilnvērtīgam procesam nepieciešamas vēl apmēram 4 stundas. Ja jūs edat vēlu vakarā un brokastis ēdat agri, jūs neļaujat savam ķermenim pilnībā atbrīvoties no nevēlamajām vielām. Ievērot šo 12 stundu principu ir pavisam vienkārši- ja vakariņas ir bijušas 23.00, tātad brokastīm jābūt ne atrāk kā 11os no rīta. Tāpat jāievēro, lai starp vakariņām un gulētiešanu būtu vismaz trīs stundas.