Pareizi funkcionējošas aknas ir dzīvībai svarīgs priekšnosacījums. Ik gadu saslimšana ar aknu slimībām pasaulē palielinās. Balstoties uz Lielbritānijas nacionālās statistikas datiem, aknu saslimšanas ieņem piekto vietu izplatītāko slimību un nāves cēloņu vidū.
Dažādi pētījumi ir pierādījuši, ka hronisks nogurums un panīkuma sajūta ir viena no visizplatītākajām aknu bojājuma pazīmēm. Medicīnas speciālisti uzskata, ka nogurums ir blakusefekts neiroķīmiskajām izmaiņām galvas smadzenēs un hormonālajam disbalansam.
Sakairināta un niezoša āda ir vēl viena no potenciālajām aknu bojājuma pazīmēm. Lai mūsu āda būtu vesela, tai nepieciešams mitrums, kuru novadīt organisma iekšienē. Kad šis šķidrums tiek nepareizi piegādāts, var rasties problēmas, kas ietver sevī roku un kāju apsārtumu, dzelti vai neizskaidrojamu plankumu parādīšanos (tumšu vai gaišu) dažādās ķermeņa daļās.
Pacienti šīs sāpes ļoti bieži apraksta kā “durošas” vai “pulsējošas”. Šis simptoms ir raksturīgs tieši aknu bojājumiem.
Kā jau augstāk aprakstīts, viena no galvenajām aknu funkcijām ir detoksikācija un toksisko vielu izvade no organisma. Kad aknu detoksikācijas funkcija ir bojāta, var parādīties dažādas problēmas, ieskaitot izmaiņas normālā gremošanas darbībā un metabolisma funkciju nodrošināšanā.
Pēc Nacionālā diabēta, gremošanas trakta un nieru institūta datiem, “ kad aknas palēnina vai pavisam pārtrauc olbaltumvielu izstrādi, kas nepieciešama asins recēšanai, cilvēks viegli var iegūt zilumus un iegūtās brūces pastiprināti asiņo”.
Bojātas aknas traucē normālu asins piekļuvi orgāniem, tas, savukārt, paaugstina spiedienu vēnās, kuras atbild par asins transportēšanu no zarnām uz aknām. Tas izraisa vēdera uzpūšanos un nepatīkamās sajūtas.
Problēmas ar aknām var izraisīt ādas un acu baltumu krāsas izmaiņas. Šīs izmaiņas notiek, jo palielinās žults pigmenta – bilirubīna daudzums. Šo procesu sauc par dzelti. Tā var izraisīt arī citus simptomus – tumšāku urīna krāsu, visa ķermeņa niezi un kognitīvos traucējumus.