Septiņas brīdinošas pazīmes, kas liecina par aknu bojājumiem. Tās noteikti nevajadzētu ignorēt!
Veselība

Septiņas brīdinošas pazīmes, kas liecina par aknu bojājumiem. Tās noteikti nevajadzētu ignorēt!

Pareizi funkcionējošas aknas ir dzīvībai svarīgs priekšnosacījums. Ik gadu saslimšana ar aknu slimībām pasaulē palielinās. Balstoties uz Lielbritānijas nacionālās statistikas datiem, aknu saslimšanas ieņem piekto vietu izplatītāko slimību un nāves cēloņu vidū.

Galvenās aknu darbības funkcijas:

  • Attīra asinis no alkoholisma, medikamentiem un indīgām vielām, metabolisma ceļā;
  • Ražo pamata olbaltumvielas, tajā skaitā tās, kas novērš asins recēšanu, un pasargā no infekcijām;
  • Ražo holesterīnu, pārvēršot to neaizvietojamās vielās, kuras izmanto organisms;
  • Regulē enerģijas piegādi, ražojot, uzglabājot un piegādājot glikozi organismam un smadzenēm;
  • Regulē hormonu līmeni, tajā skaitā virsnierēs un vairogdziedzerī.

Lūk, septiņas pazīmes, kas liecina par iespējamiem aknu bojājumiem:

NOGURUMS

Dažādi pētījumi ir pierādījuši, ka hronisks nogurums un panīkuma sajūta ir viena no visizplatītākajām aknu bojājuma pazīmēm. Medicīnas speciālisti uzskata, ka nogurums ir blakusefekts neiroķīmiskajām izmaiņām galvas smadzenēs un hormonālajam disbalansam.

SAUSA UN SAKAIRINĀTA ĀDA

Sakairināta un niezoša āda ir vēl viena no potenciālajām aknu bojājuma pazīmēm. Lai mūsu āda būtu vesela, tai nepieciešams mitrums, kuru novadīt organisma iekšienē. Kad šis šķidrums tiek nepareizi piegādāts, var rasties problēmas, kas ietver sevī roku un kāju apsārtumu, dzelti vai neizskaidrojamu plankumu parādīšanos (tumšu vai gaišu) dažādās ķermeņa daļās.

SĀPES VĒDERA DOBUMĀ

Pacienti šīs sāpes ļoti bieži apraksta kā “durošas” vai “pulsējošas”. Šis simptoms ir raksturīgs tieši aknu bojājumiem.

SLIKTA DŪŠA UN VEMŠANA

Kā jau augstāk aprakstīts, viena no galvenajām aknu funkcijām ir detoksikācija un toksisko vielu izvade no organisma. Kad aknu detoksikācijas funkcija ir bojāta, var parādīties dažādas problēmas, ieskaitot izmaiņas normālā gremošanas darbībā un metabolisma funkciju nodrošināšanā.

ZILUMI

Pēc Nacionālā diabēta, gremošanas trakta un nieru institūta datiem, “ kad aknas palēnina vai pavisam pārtrauc olbaltumvielu izstrādi, kas nepieciešama asins recēšanai, cilvēks viegli var iegūt zilumus un iegūtās brūces pastiprināti asiņo”.

VĒDERA PŪŠANĀS

Bojātas aknas traucē normālu asins piekļuvi orgāniem, tas, savukārt, paaugstina spiedienu vēnās, kuras atbild par asins transportēšanu no zarnām uz aknām. Tas izraisa vēdera uzpūšanos un nepatīkamās sajūtas.

DZELTE

Problēmas ar aknām var izraisīt ādas un acu baltumu krāsas izmaiņas. Šīs izmaiņas notiek, jo palielinās žults pigmenta – bilirubīna daudzums. Šo procesu sauc par dzelti. Tā var izraisīt arī citus simptomus – tumšāku urīna krāsu, visa ķermeņa niezi un kognitīvos traucējumus.

Patika šis raksts? Iesaki to arī draugiem!

Pievienjies mūsu sekotājiem
Aizvērt