Kā patstāvīgi pārbaudīt vairogdziedzera stāvokli? Ļoti vienkāršs paņēmiens!
Veselība

Kā patstāvīgi pārbaudīt vairogdziedzera stāvokli? Ļoti vienkāršs paņēmiens!

Vairogdziedzeris ir īpašs orgāns, kas ietekmē visa organisma pareizu funkcionēšanu. Vairogdziedzeris ir endokrīnās sistēmas sastāvdaļa un atrodas kakla pamatnē, balsenes priekšējā daļā. Tam ir tauriņveida forma. Tā galvenais uzdevums ir hormonu sekrēcija, kuri, savukārt, regulē olbaltumvielu sintēzi, sirds ritmu, metaboliskos procesus u.c. Visizplatītākie vairogdziedzera traucējumi ir saistīti tieši ar šo funkciju – hormonu sekrēciju. Nepareizai hormonu sekrēcijai var būt divas formas: hipertireoze – palielināts vairogdziedzera hormonu līmenis – un hipotireoze – vairogdziedzera hormonu samazināta izdale.
Galvenie hipertireozes simptomi ir muskuļu vājums, aizkaitināmība un miega traucējumi.
Galvenie hipotireozes simptomi ir nogurums, depresija, muskuļu krampji, aukstuma nepanesība, muskuļu astēnija, svara pieaugums, aizcietējumi.

Vēl vairogdziedzera darbības traucējumi var izraisīt biežas infekcijas, hroniskas galvas sāpes, atmiņas traucējumus, nespēju ilgstoši koncentrēties, pazeminātu libido, matu izkrišanu.
Ja tos neārstēt, šie simptomi pāraugs daudz nopietnākās veselības problēmās, kas var apdraudēt pat jūsu dzīvību.
Parasti cilvēki, kuriem ir šādas veselības problēmas pārāk vēlu par tām uzzina tieši tāpēc, ka ignorē svarīgus simptomus. Tāpēc ārsta konsultācija šādos gadījumos ir īpaši svarīga.
Bet jūs varat patstāvīgi pārbaudīt vairogdziedzera darbību ar pavisam vienkārša termometra palīdzību [ja mājās vēl ir saglabājies vecais dzīvsudraba termometrs]. Izmēģiniet metodi, par kuru tūlīt pastāstīsim!

Hipertireozes vai hipotireozes noteikšana – Bārnsa tests

Tests jāveic no rīta, tiklīdz esat pamodies, tāpēc termometrs jau vakarā jānoliek uz nakts skapīša blakus gultai. Kolīdz esat pamodies, liekat termometru padusē un turiet 10 minūtes, izvairoties no jebkādas fiziskas aktivitātes.

Pēc 10 minūtēm:

  • Ja temperatūra ir robežās no 36,5 – 36,8 grādiem, jūsu vairogdziedzeris strādā normāli;
  • Ja temperatūra ir zemāka par 36,5 grādiem, iespējams, jums ir hipotireoze;
  • Ja temperatūra ir 36,8, iespējams, jums ir hipertireoze.

Lai izvairītos no jebkādām šaubām vai kļūdām, procedūra jāveic piecas dienas pēc kārtas. Ja esat ievērojis kādas izmaiņas vairogdziedzera darbībā testa veikšanas laikā, steidzami vēršaties pie endokrinologa, lai veiktu detalizētu izmeklēšanu.

Lai stipra veselība jums un jūsu tuviniekiem!

Šim rakstam ir informatīvs saturs, tas nevar aizstāt ārsta konsultāciju. Lai noteiktu pareizu diagnozi, iesakām vērsties pie speciālista.

Patika šis raksts? Iesaki to arī draugiem!

Pievienjies mūsu sekotājiem
Aizvērt