Kad pārbaudīt sirdi? Ehokardiologa ieteikumi.
Latvijā no visiem nāves cēloņiem pirmo vietu ieņem sirds un asinsvadu slimības, to veiksmīgai ārstēšanai nepieciešama savlaicīga un precīza izmeklēšana. Par transtorakālo un transezofagiālo ehokardiogrāfiju stāsta Rīgas 1. slimnīcas kardioloģe un ehokardiogrāfijas speciāliste Silvija Hansone.
Ehokardiogrāfija ir sirds izmeklēšanas metode ar ultraskaņas palīdzību. Ehokardiogrāfijā izmantojāmā zonde raida augstas frekvences skaņu viļņus, kas “atbalss jeb eho” viļņu veidā no sirds struktūrām atgriežas zondē. Rezultātu ekrānā redz un novērtē ehokardiogrāfijas speciālists. “ Eho” saglabāts arī metodes nosaukumā un piedod tam īpašu skanējumu.
Visbiežāk izmanto trantorakālo ehokardiogrāfisko izmeklēšanu, kad ultraskaņas zondi, vadot pār pacienta krūšu kurvi, vēderu vai kaklu, iegūst ziņas par sirds izmēriem, struktūrām un funkcionālo stāvokli. Lai iegūtu labāku tehnisko redzējumu, izmanto ultraskaņas gēlu, ko pabeidzot izmeklējumu, pacients noslauka salvetē.
Izmeklējuma laikā dzirdamās skaņas liecina par vārstuļu funkciju vai asins plūsmu lielajos asinsvados. Šīs skaņas tikai ļoti klusu izklausa ārsts ar fonendoskopu. Izmeklējums pacientam ir nesāpīgs un nekaitīgs, bet ārstam ļoti informatīvs.
Ehokardiogrāfiju nozīmē tikai ārsts pēc pacienta sūdzību uzklausīšanas un sirds izklausīšanas ar fonendoskopu, piem., dzirdot sirds trokšņus vai aritmiju. Pirms ehokardiogrāfijas jāveic elektrokardiogramma, kuras orģinālu uzrāda ehokardiogrāfijas speciālistam. Līdzi jāņem iepriekš veikto ehokardiogrāfiju dati, slimnīcu izraksti, citi izmeklējumi un ārsta nosūtījums uz ehokardiogrāfijas izmeklējumu.
Atkārtotas ehokardiogrāfijas nepieciešamību nosaka ehokardiogrāfijas speciālists vai ārstējošais ārsts, vērtējot slimības gaitu.
Transezofagiālā ehokardiogrāfija (TEE) ir sirds izmeklēšana, ievadot ultraskaņas zondi barības vadā. To nozīmē ehokardiogrāfijas speciālists gadījumos, kad jāprecizē transtorakālās ehokardiogrāfijas dati par sirds struktūrām. Procedūru veic speciāli apmācīti ehokardiogrāfijas speciālisti. Palīgā nāk rūpīga medicīnas māsa.
Patika šis raksts? Iesaki to arī draugiem!