Pilates – cik daudz jūs zināt par šo vingrošanas metodi?
Sports un Fitness

Pilates – cik daudz jūs zināt par šo vingrošanas metodi?

„Pilates ” patiesībā ir uzvārds cilvēkam, kurš jau 20.gs. sākumā izgudroja Pilates metodi jeb sistēmu, ar kuras palīdzību atveseļojās no visām slimībām un nodzīvoja ilgu, garu, skaistu , veselīgu mūžu.

Džozefs Pilates piedzima 1883.gadā Vācijā, kādā nabadzīgā ģimenē. Viņa tēvs bija grieķis, bet māte vāciete. Savā bērnībā viņš daudz slimoja, cieta no astmas, rahīta un citām kaitēm. Reiz, viņš kārtējo reizi 9 gadu vecumā, pažēlojās tēvam, ka par viņu skolā ņirgājas, un dzirdēja frāzi, kas visu izmainīja: „Tu pats esi sava likteņa noteicējs. Tu vari arī turpmāk tikai žēloties, vai arī vari sākt kaut ko darīt.”

Viņš sāka apgūt anatomiju, cīņas, jogu, vingrošanu un kaujas mākslu. Pusaudžu vecumā, iedziļinoties un iedvesmojoties no sengrieķu priekšstatiem par cilvēka ideālu, kam piemīt vesels ķermenis, prāts un dvēsele, radīja sev unikālu vingrošanas sistēmu. Treniņi palīdzēja viņam ne tikai atbrīvoties no slimībām, bet arī izveidot tik proporcionālu ķermeni, ka vēlāk viņš jau pozēja mākslas akadēmijas studentiem kā modelis. Turklāt viņš nopietni nodarbojās ar boksu, slēpošanu, vingrošanu un niršanu.

Kad sākās Pirmais pasaules karš, jaunais vīrietis bija Anglijā, kur uzstājās kā cirka mākslinieks, profesionāls bokseris, un papildus tam vēl arī trenēja Anglijas policistus. Kara laikā viņu internēja kā naidīgās valsts pilsoni uz Menas salu. Apstākļi nometnē bija skarbi, starp ieslodzītajiem bija daudz slimu un novājinātu cilvēku. Pilates uzstāja uz to, lai ļauj šiem cilvēkiem vingrot kopā ar viņu pēc šīs īpašās metodes un viņam to atļāva. Daži no ievainotajiem vācu kareivjiem vispār nevarēja piecelties no gultas, tāpēc īpaši viņiem viņš izgudroja trenažieri, piestiprinot pie gultas atsperes. Galu galā visi viņa „pacienti” atlaba un izdzīvoja. Starp citu, šis improvizētais gultas trenažieri kļuva par pamatu atsperu trenažieriem „Kadillak” (Cadilliac) un Reformers (Reformer), kurus vēlāk izgudroja pats Pilates. Līdz šim brīdim tos joprojām izmanto fitnesa centros, taču jāatceras, ka efektīvi nodarboties varam arī bez tiem.

Pēc kara viņam piedāvāja trenēt Vācu armiju pēc pilates sistēmas, taču viņš atteicās un emigrēja uz Ņujorku, kur atvēra studiju, kas ātri vien ieguva popularitāti. Pie Džo (tā viņu iesauca Amerikā) gāja vingrot slavenas dejotājas, sportisti, kino zvaigznes.

Šo sistēmu var nosaukt par unikālu: atšķirībā no daudzām citām fizisko aktivitāšu formām, tā ir izgājusi cauri laika pārbaudījumiem un ir pierādījusi savu efektivitāti. Kā parādīja nesenie pētījumi Journal of Bodywork and Movement Therapies, tikai 2 nodarbības nedēļā uzlabo noskaņojumu, uzlabo miega kvalitāti un atbrīvo no sāpēm jostas daļā.

Dž. Pilates nodzīvoja līdz 84 gadiem un līdz pašām beigām turpināja darboties ar saviem skolniekiem. Pēc viņa nāves 1967.gadā viņa metodi uz laiku aizmirsa, taču drīz tā atkal kļuva populāra, pateicoties balerīnai Romānai Križanovskai, kas bija viņa skolniece. Un atkal Pilates kļuva populārs slavenu cilvēku vidū un arī vienkāršo ļaužu aprindās. Šo metodi pielieto Madonna, Džons Travolta, Uma Tūrmane, kā arī daudz citi zināmi aktieri un modeles. Arī olimpiskie čempioni.

Ir ērti, ka ar pilatēm var nodarboties gan fitnesa klubā, gan mājās. Tās ir pieejamas visiem vecumiem, dzimumiem un jebkurai fiziskai sagatavotībai. Viens no pilates pamatiem ir prāta un ķermeņa mijiedarbība. Šo ideju Pilates aizguva no jogas. Ir jākoncentrējas uz tiem muskuļiem, uz kuriem ir vērsts vingrinājums, tā var iegūt lielākus rezultātus.

Avots

Patika šis raksts? Iesaki to arī draugiem!

Pievienjies mūsu sekotājiem
Aizvērt