Vasarai beidzoties, temperatūrai krītoties un koku lapām sākot dzeltēt, skrējējiem ir jārēķinās, ka dienas kļūst īsākas – vēl ir tumšs no rīta pirms darba un tumšs jau vakarā, kad darbs ir beidzies. Lai, neraugoties uz tumsu, būtu iespēja noskriet treniņu, piedāvājam dažus padomus, kas nodrošinās Tavu drošību un komfortu!
Ja skrien tumšos laikapstākļos, gādā par savu drošību, nedaudz investējot tādos tumsā labi pamanāmos aksesuāros kā atstarojošās vestes vai aproces, cepures un cimdi ar atstarojošiem elementiem vai, piemēram, pieres lukturi. Pēdējā laikā skriešanas jakas, kuras spilgtajās mašīnu gaismās atsatro ar visu savu virsmu, ir gana plaši pieejamas. Dažos modeļos ir iestrādātas arī LED gaismiņas.
Ņem vērā, ka bez šiem papildus aksesuāriem Tu esi gandrīz neredzams citiem satiksmes dalībniekiem. Ja Tu pamani viņu pieres lukturus vai velosipēdu gaismas, gādā par to, lai viņi pamana arī Tevi!
Viens no svarīgākajiem aksesuāriem ja skrien vietās bez ielu apgaismojuma, ir pieres lampas. Pateicoties ultramaratonu popularitātes pieaugumam, pieres lampas tiek izstrādātas arvien pielāgotākas skrējēju vajadzībām. Daži jaunākās paaudzes modeļi ir tik viegli un komfortabli, ka praktiski nav jūtami, bet tajā pat laikā rada tik spilgtu gaismu, lai varētu droši skriet piķa melnumā pat pa ļoti nelīdzenām virsmām.
Uzmanies no citiem satiksmes dalībniekiem – tie, iespējams, nepamana Tevi tik savlaicīgi kā tas ir dienas laikā, tāpēc esi gatavs veikt straujas kustības, lai izvairītos no sadursmes;
Padomā par maršrutu – ja tas ietver garākus neapgaismotus posmus, apsver domu to mainīt, lai skriešanu padarītu komfortablāku un drošāku;
Skrien lēnāk – ja ir tumšs, ir lielāka iespēja, ka savlaicīgi nepamanīsi kādus apdraudējumus. Ja gribi skriet ātri, piemēram veikt intervāla treniņu, veic to savā ierastajā trasē vai arī atrodi līdzenu, labi apgaismotu ceļa posmu;
Izveido vai iesaistieties domu biedru grupā, jo, skrienot bariņā, būsiet labāk pamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem un samazināsiet iespējas iekulties nepatikšanās.
Skriešana aukstā laikā saistīta ar smalku balansu starp pietiekoša siltuma uzturēšanu un vienlaicīgu ļaušanu iztvaikot sviedriem. Šī ir ļoti individuāla lieta, tādēļ lietot vairāk kā vienu apģērba kārtu vienmēr ir laba doma – ja paliek par siltu, vienu kārtu vienmēr var novilkt. Laikam ejot, uzkrāsi pieredzi un, atkarībā no āra temperatūras, zināsi, cik un kādas apģērba kārtas lietot pie paredzamās slodzes un kad ir pienācis laiks vilkt cepuri un cimdus.
Atceries viemēr ņemt vērā arī vēja dzesējošo faktoru. Aukstā un vējainā laikā vēja aizturoša, bet elpojoša jaka lieti noderēs – tādai būtu jābūt katra skrējēja garderbobē. Ļoti aukstā laikā zem atbilstošas skriešanas jakas būs nepieciešama arī cieši pieguļoša termoveļa un siltumu uzturošs džemperis, kas nodrošinās pietiekošu komfortu treniņa laikā. Aukstā laikā jāsaģērbjas tā, lai nebūtu pārāk karsti jau pēc pirmajām piecām treniņa minūtēm, bet nedrīkst salt visa treniņa garumā, jo tad draud saaukstēšanās. Vēsi var būt pirmās piecās desmit minūtes, bet pēc tam – līdz pat treniņa beigām Tev jājūtas komfortabli.
Neļauj lietum mainīt treniņu plānus! Smidzinošā vai nelielā lietū viegla jaka ar ūdensatgrūdošu (water resistance) tehnoloģiju ir viss, kas Tev vajadzīgs. Savukārt, stiprā lietū būs nepieciešama ūdeni necaurlaidīga (waterproof) jaka, it īpaši, ja plāno skriet ilgāku laika sprīdi. Ūdeni necaurlaidīgās jakas ir mazāk elpojošas un Tev var palikt karsti, tāpēc vēsākā laikā zem šādas jakas nav nepieciešami pārāk silti apģērba slāņi.
Jā, mazliet sagatavojoties, var skriet arī snigšanas laikā. Skriešana ierastajos apavos sniegā un salā varētu būt apgrūtinoša, tāpēc vajadzētu investēt labā ziemas asfalta apavu pārī ar rievainu, mīkstāku gumijas zoli vai krosa apavos. Lielākam komfortam var izvēlēties apavu pāri ar mitrumizturīgu augšējo daļu. Ja segums ir ledains, ieteicami ir apavi ar nagliņām, kas nodrošina ļoti labu saķeri uz šādām virsmām.
Esi gatavs ziemas apstākļiem, kuri mūsu platuma grādos ir neizbēgami! Lūk, mūsu ieteicamais ziemas skriešanas komplekts:
Vēju aizturoša jaka;
Pēc iespējas vairāk atstarojošu elementu jakā, apavos un aksesuāros;
Termoveļa;
Džemperis;
Garās ziemas skriešanas bikses;
Cepure, kas nosedz ausis;
Vēju aizturoši vai termocimdi;
Buff tipa aksesuārs kakla nosegšanai;
Ziemas skriešanas apavi ar vai bez naglām.
Galvenais, kas jāatceras – tas, ka rīti paliek tumšāki un arī vakaros sāk satumst agrāk – nav iemesls, lai pārtrauktu skriešanu! Ar dažiem papildus aksesuāriem un nelielām izmaiņām ierastajā skriešanas režīmā (vieta, ātrums) ir iespējams turpināt skriešanu visas ziemas sezonas garumā pat neizmantojot treniņus uz elektriskā skrejceliņa sporta zālē.
Paturi prātā, ka „winter miles = summer smiles” jeb ziemas kilometri = prieks vasarā, kad baudīsiet treniņu augļus!
Avots: http://42km.lv/