Miega ilgums smadzeņu darbības efektivitātes uzlabošanai
Veselība

Miega ilgums smadzeņu darbības efektivitātes uzlabošanai

Diendusas ir fantastiskas! Bet gadās arī reizes, kad pēc snauduļošanas jūties kā no sliedēm izsists un vēl vairāk noguris kā pirms došanās pie miera. Kādēļ tā notiek skaidro doktors Maikls Breus:’’Gadījumos, kad diendusas ieilgst un tās ilgums pārsniedz 30 minūtes, miega fāzes mainās un iestājas dziļais miegs. Vai esat pieredzējis situāciju, kad pēc diendusas jūtaties vairāk saguris kā pirms diendusas? Lūk, tieši dziļā miega fāze ir vainojama pie šī fenomena, kā arī jāmin fakts, ka pamosties dziļā miega fāzes laikā ir ārkārtīgi grūti.’’

Kāds gan labums ir no snauduļošanas?

Īslaicīgs miegs dienas laikā var lietderīgi kalpot kā ‘’smadzeņu uzlāde’’. Šo procesu varam salīdzināt ar situāciju iz dzīves, kad darba dators ir kļuvis manāmi lēnāks un nereaģē uz mūsu pieprasījumiem, ir skaidri saprotams – ir pienācis laiks programmatūras atjauninājumam un datora restartam, pēc kā dators atkal strādā kā jauns! Smadzenes ir gluži kā dators cilvēka organismā un snauduļošana iedarbojas uz to līdzīgi kā datora ‘’restartēšana’’, pat pāris minūšu miega dienas laikā var būt ļoti efektīvas nevienā vien jomā.

Eksperti norāda, ka pietiek vien ar 10-20 minūtēm miega, lai panāktu prāta skaidrību, palielinātu koncentrēšanās spējas un reakcijas ātrumu. Snauduļošanas metodi var izmantot jebkurā diennakts laikā, ieskaitot vēlus vakarus. Īpaši nozīmīgi nosnausties ir pirms svarīgiem dzīves notikumiem kā piemēram - jauna darba intervijas un protams, arī gadījumos, kad ir jāizcīna uzvara video spēles pēdējā līmenī, kas līdz šim nav izdevies.

Laikā, kad biju ieinteresēts kā samazināt miega stundu daudzumu dienā un joprojām saglabāt lieliskus rezultātus, uzdūros vairākiem pētījumiem par miega cikliskumu, kas ļāva man izvēlēties savam mērķim atbilstošu miega ciklu, respektīvi, pamata miegs nakts stundās un vairākas 20 minūšu garas diendusas. Secināju, ka pēc katras diendusas es jutos modrs un spējīgs strādāt nākamās 3-4 stundas. Jau pašā eksperimenta sākumā apjautu, ka dienas beigās pozitīvie efekti izgaist kā nebijuši, mani pārņēma sajūta, ka smadzenes izjūt miega deficītu.

Pamatojoties uz Dr. Mednika pētījuma datiem par miega cikliem, lai palielinātu kognitīvo procesu darbību ir nepieciešamas vismaz vienu stundu garš miega cikls. Turpretim, 90 minūšu gara diendusa ietvers sevī visas miega fāzes, kas palīdzēs sakoncentrēt domas radošā darba darītājiem, tāpat šāda garākā tipa diendusa būs noderīga, lai iedarbinātu emocionālo un procesuālo atmiņu, lai iespējami ātrāk mazi bērni iemācītos tādas jaunas darbības kā braukšana ar divriteni.

Snauduļošana īsumā:

Pētījumā par miega cikliem, tika noskaidrots, ka fokusa grupa, kas dienas laikā izmantoja īsas (20 minūtes) un ļoti īsas (5-10minūtes) diendusas, juta pastiprinātu žirgtumu un spēka pieplūdumu, salīdzinājumā ar grupu, kas negulēja diendusas dienas laikā.

Ja tev nepieciešams žigli uzlabot smadzeņu darbības efektivitāti – izvēlies 5-20 minūšu ilgu diendusu.

Ja jūti, ka ķermenim un prātam nepieciešama atpūta, izvēlies 60-90 minūtes garu diendusu.

Padoms: Reizēs, kad izvēlējies īsā tipa diendusu, sakārto spilvenus tā, lai ķermeņa poza būtu izkārtota gandrīz sēdus. Tas palīdzēs pamosties pirms īsā diendusa pārslēgsies uz dziļā miega fāzi.

Patika šis raksts? Iesaki to arī draugiem!

Pievienjies mūsu sekotājiem
Aizvērt