Kā izvilkt ērci?
Noderīgi

Kā izvilkt ērci?

Vasarā mūsu labsajūtu apdraud dažādi insekti, daži ir pat bīstami mūsu veselībai. Jo īpaši ērces, kas pielavās klusi, nemanāmi un spēj radīt nopietnus draudus dzīvībai.

Ja ērce ir piesūkusies, tā jānoņem. Vēlams, lai to darītu medicīnas darbinieks. Tomēr ar tās izvilkšanu nedrīkst kavēties, jo Laimas slimības risks paaugstinās, ja ērce ilgi atrodas uz ķermeņa. Pirms ērces izvilkšanas ar spirtu jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies. Nedrīkst likt virsū neko, kas satur eļļu. Ērcei šādā veidā tiek aizsprostoti elpceļi, viņa kampj pēc gaisa un atvemj savu kuņģa saturu. Šādi ērce vēl vairāk var cilvēka organismā ievadīt kaitīgās vielas. Ar tievu pinceti jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties ērci nesaspiest, un lēni, ar vienmērīgu kustību jāvelk ārā. Nekādā gadījumā nedrīkst saspiest vai sažņaugt ērci, jo slimības izraisītāji atrodas ērces zarnu traktā. Saspiežot ērces vēderu, vīrusi caur tās snuķīti un kodumu ādā gluži kā caur šprici nonāk cilvēka organismā. Ņemot ērci ar rokām (arī likvidējot to mājdzīvniekiem), ja ir bojāta āda, var notikt inficēšanās. Ērci nedrīkst griezt, durt vai raut, jo ērces mutes daļa var palikt ādā un inficētais šķidrums no ērces var iekļūt brūcē. Pēc ērces noņemšanas tās piesūkšanās vietu apstrādā ar joda tinktūru, odekolonu vai spirtu. Rokas obligāti rūpīgi jānomazgā ar ziepēm. Nav ieteicams pieskarties ērcei ar pirkstiem, jo infekciju izraisītāji var nokļūt organismā caur mikrotraumām ādā vai nejauši aizskarot gļotādas. Tāpēc, ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, izmanto kādu starpliku – auduma gabalu, papīru, salveti vai gumijas cimdus. Var izmantot diega cilpu. To apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai, un, velkot aiz galiem, izņem ērci.

Svarīgi: ja ērce piesūkusies mājdzīvniekiem, nevajag baidīties, jo dzīvnieki ar ērču pārnēsātajām slimībām neslimo un cilvēku pēc tam inficēt nevar, bet tomēr ir svarīgi dzīvniekam piesūkušos ērci izvilkt. Nedrīkst ērci noņemt kailām rokām. Ērces iznīcināšanas pareizais veids ir sadedzināšana.

Zināšanai: katrs cilvēks, kam piesūkusies ērce, palīdzību tās noņemšanā var saņemt Rīgas Austrumu KUS stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs Vakcinācijas kabinetā no plkst. 9 līdz 20. Pārējā diennakts laikā – Uzņemšanas nodaļā. Ērces noņem bez maksas.

Latvijas Infektoloģijas centrā pagājušajā gadā ar ērču encefalītu stacionāri ārstējušies 159 pacienti, ar Laimas slimību – 27 pacienti, ambulatori ārstējušies 910 pacienti ar Laimas slimību un 865 pacienti ar ērču encefalītu.

Avots: manaptieka.lv

Patika šis raksts? Iesaki to arī draugiem!

Pievienjies mūsu sekotājiem
Aizvērt