Pārāk bieži nomāc slikta oma bez iemesla?! Pārbaudi vairogdziedzeri
Veselība

Pārāk bieži nomāc slikta oma bez iemesla?! Pārbaudi vairogdziedzeri

Kā parasti mēdz izpausties slikts garastāvoklis? Vai nu ar depresivitāti, vai vieglu uzbudinājumu un nervozitāti. Un abos gadījumos var būt aizdomas par vairogdziedzera funkcijas traucējumiem.

Vairogdziedzera hormoni ietekmē daudzas norises mūsu organismā, tostarp galvas smadzeņu un psihes darbību. Ja šo hormonu trūkst (to sauc par hipertireozi), novēro apātiju, depresiju, nomāktību, miegainību.

Hormonu var būt arī par daudz (to savukārt sauc par hipertireozi jeb tireotoksikozi), un tad vari būt uzbudināta, nervoza, saspringta, dusmīga, ātri uzliesmojoša. Taču arī hipertireozes gadījumā cilvēkam ir depresīvs noskaņojums, raudulīgums, pārmērīga emocionalitāte un stress.

Vispirms jādodas pie ģimenes ārsta, kurš nosūtīs uz vairogdziedzera hormonu analīzēm. Ja tās uzrādīs problēmu, jāveic vairogdziedzera ultrasonogrāfija, un, ja arī šajā izmeklējumā būs redzamas izmaiņas vairogdziedzerī, ģimenes ārsts nosūtīs pie endokrinologa turpmākai izmeklēšanai un ārstēšanai.

Zināšanai:

Saistībā ar vairogdziedzeri un tā darbības ietekmi uz noskaņojumu ir atklātas vairākas slimības:

autoimūnās slimības, kad samazinās vairogdziedzera audi, kuros veidojas hormoni. To paliek arvien mazāk, un sākas hipotireoze:

vairogdziedzerī veidojas mezgli,kas hormonus pārāk efektīvi izdala asinīs. Tās mēdz dēvēt par hormonu zalvēm, kas izraisa tireotoksikozi.

Greivsa slimības gadījumā vērojama vairogdziedzera vienmērīga palielināšanās (bez mezgliem) un hormonu hiperprodukcija.

Vairogdziedzeris strādā pārspīlētā režīmā, radot veselības problēmas.

Kāds selēnam sakars ar vairogdziedzera darbību?

Tas, ka joda deficīts provocē vairogdziedzera slimības, ir zināms daudz plašāk, bet izrādās, šā svarīgā orgāna pilnvērtīgai funkcionēšanai ir nepieciešams arī selēns. Šis mikroelements veicina fermenta darbību, kas atbild par galvenā vairogdziedzera hormona pārstrādi bioloģiski aktīvā formā, - tā savukārt ietekmē vielmaiņu un visu orgānu funkcijas. Papildus tam selēns veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. Labs veids, kā nodrošināt pietiekamu selēna daudzumu organismā, ir ēst daudz zivju, pilngraudu produktu un riekstu. Īpaši daudz selēna ir Brazīlijas riekstos. Ziemeļeiropas lauksaimniecības augsnēs kopumā ir zemāks selēna saturs nekā citās pasaules daļās, tāpēc selēnu iespējams lietot papildus – preparātu veidā.

Tikai, pērkot selēna preparātu aptiekā, vienmēr pārliecinies, ka produktam ir zinātniski pamatota dokumentācija un augsta uzsūkšanās spēja.

Patika šis raksts? Iesaki to arī draugiem!

Pievienjies mūsu sekotājiem
Aizvērt