Kas notiek, kad tu krakšķini pirkstu locītavas. Visa patiesība, ko stāsta zinātņu spīdekļi
Veselība

Kas notiek, kad tu krakšķini pirkstu locītavas. Visa patiesība, ko stāsta zinātņu spīdekļi

Manam vīram ļoti patīk krakšķināt pirkstus. Tāds, lūk, viņam ieradums. Skaņa, kas atskan šīs manipulācijas rezultātā nav pārāk patīkama apkārtējo ausīm. Un nesen es uzzināju, ka šāds ieradums brīdina par artrozes iespējamību vecumdienās.

Atdarinot vīru, pirkstus krakšķina arī dēls, un man nepavisam negribas, lai mani vīrieši nodarītu pāri savāmlocītavām. Tāpēc man ir ļoti svarīgi saprast, pirkstu krakšķināšana –tas ir nevainīgs ieradums vai locītavu problēma?
Ārsts no Kalifornijas Donalds Ungers savās grāmatās un publikācijās piemin, ka jau no bērnības regulāri krakšķinājis kreisās rokas pirkstus. Un likumsakarīgi, ka māte viņam regulāri aizrādījusi, ka vecumdienās viņu sagaida artrīts. Bet, nodzīvojis līdz 83 gadu vecumam, viņš apgalvoja, ka sajūtas abās rokās ir pilnīgi vienādas.
Pēc viņa domām, skaņa, ko dzirdam krakšķināšanas brīdī, ir gāzu burbulīšu plīšana. Ar šo manipulāciju mēs stimulējam cīpslas, atslābinām muskuļus un locītavas.

Locītavas apvidū uz kaula atrodas krimslis, bet pati locītava ir apņemta ar īpašu kapsulu, kas pildīta ar sinoviālo šķidrumu. Šķidrums mazina berzi un veicina locītavas kustīgumu.
Kad tu ar pirkstu veic straujas kustības, šķidruma kapsula paplašinās un spiediens uz to krītas. Tajā esošais skābeklis, slāpeklis un ogļskābā gāze it kā uzvirst un veido plīstošus burbulīšus. Tieši šos burbulīšus mēs dzirdam, kad cilvēks krakšķina locītavas.
Savukārt ortopēdi uzskata, ka raksturīgā skaņa rodas muskuļu cīpslās un saitēs. Salokot un atlokot locītavu, cīpslas it kā pārvar pretestību un rada skaņu. Viņi saka, ka ja pakrakšķinot pirkstus pāris reizes dzīvē, nekas bīstams nenotiks. Bet kas notiks, ja to darīs regulāri?
Pirmajā laikā cilvēks nesajutīs nekādu ļaunumu no pārlieku bieži izkustinātām locītavām, bet pēc 9 – 13 gadiem šis nejaukais ieradums liks locītavām piepampt un pirkstiem izskatīties kroplīgi.

Ilgstošas pirkstu krakšķināšanas rezultātā pastāv locītavu destabilizācijas iespējamība. Un tas, savukārt, var provocēt nervu galu nosprostojumu un izmežģījumus, tālākajā procesā izsaucot arī audu iekaisumu. Nākamais solis jau būs artrīta parādīšanās.

Patika šis raksts? Iesaki to arī draugiem!

Pievienjies mūsu sekotājiem
Aizvērt