Drēgnās un lietainās rudens dienas daudziem no mums ir ikgadējās saaukstēšanās un gripas priekšvēstnesis. Lai no šīm kaitēm izvairītos, par imunitātes stiprināšanu ir jādomā jau laikus. Iekļauj savā ēdienkartē šos desmit noderīgos produktus, lai tavs organisms spētu cīnīties pret infekcijām.
Nereti par to, cik vērtīgs un nepieciešams ir C vitamīns, mēs atceramies tikai tad, kad slimība jau ir klāt. C vitamīns palīdz paaugstināt balto asinsķermenīšu skaitu – galveno līdzekli, ar kuru organisms cīnās pret infekcijām. Tā kā ķermenis šo vitamīnu neražo un neuzglabā, C vitamīns ik dienu ir jāuzņem ar pārtiku vai uztura bagātinātājiem. Īpaši daudz C vitamīna satur greipfrūts – viens vidēji liels auglis sniedz nepieciešamo diennakts devu. Bagātīgi C vitamīna avoti ir arī apelsīni un citroni.
C vitamīns ne tikai stiprina imūnsistēmu, bet arī palīdz uzsūkties citiem vitamīniem un saglabāt veselīgu ādu. Dažkārt tiek maldīgi uzskatīts, ka visvairāk C vitamīna satur citrusaugļi, taču sarkanajā paprikā tā ir divreiz vairāk. Tāpat tā ir bagātīgs beta karotīna un citu vērtīgu vielu avots.
Vitamīniem un minerālvielām bagātie brokoļi ir lielisks palīgs cīņā ar infekcijām. Tie nodrošina organismu ar A, C , D un E vitamīnu, kā arī daudziem antioksidantiem. Svarīgākais, kas jāiegaumē, lai saglabātu to vērtīgās īpašības, ir pasniegt tos pēc iespējas svaigākā veidā un neaizrauties ar pagatavošanu.
Jau agrīnās civilizācijas atzina ķiploku vērtību cīņā ar infekcijām, un mūsdienu zinātne ir pierādījusi, ka ķiploki palīdz samazināt holesterīna līmeni, iznīcina nevēlamās baktērijas organismā, attīra bronhus un stiprina imunitāti. Pētījumi apliecina, ka ķiplokos esošās aktīvās vielas iedarbojas pat uz tiem mikroorganismiem, kas kļuvuši nejutīgi pret medikamentiem.
Ingvers palīdz samazināt hroniskas sāpes, tam piemīt pretdrudža un pretiekaisuma īpašības, tas palīdz uzlabot atmiņu, veicina vielmaiņu un attīra organismu, vienlaikus to spēcinot.
Spināti ir ne tikai bagātīgs C vitamīna avots, bet to sastāvā ir vairāki antioksidanti un beta karotīns, kas, kā liecina pētījumi, palielina infekciju apkarošanas šūnas mūsu organismā. Līdzīgi kā brokoļus tos jāgatavo pēc iespējas mazāk, lai saglabātu to vērtīgās uzturvielas.
Izvēlies jogurtu, kura saturā ir dzīvas un aktīvas probiotiskās baktērijas. Pētījumi liecina, ka šīs baktērijas palīdz stimulēt imūnsistēmu. Tā kā zinātnieki norāda arī uz saaukstēšanās saistību ar D vitamīna trūkumu mūsu organismā, izvēlies jogurtu, kas bagātināts tieši ar šo vitamīnu.
Arī mandelēs atrodamais E vitamīns ir nozīmīgs mūsu imūnsistēmas stiprināšanai. Riekstos, īpaši mandelēs, E vitamīns ir lielā daudzumā – tikai pustase šo riekstu nodrošina gandrīz nepieciešamo dienas devu.
Kurkuma, kas ir būtiskākā karija sastāvdaļa, jau izsenis izmantota kā līdzeklis pret iekaisumu, ārstējot, piemēram, artrītu. Augtā kurkumīna koncentrācija, kas piešķir šai garšvielai tās īpašo krāsu, ļauj veiksmīgi cīnīties pret gripu un saaukstēšanos.
Zaļās un melnās tējas sastāvā ir vērtīgi antioksidanti, kas iznīcina šūnas bojājošos brīvos radikāļus.
Avots: medicine.lv