Omega 3 un omega 6: kas jāzina par taukskābēm un kādēļ tās mums ir tik nepieciešamas?
Veselība

Omega 3 un omega 6: kas jāzina par taukskābēm un kādēļ tās mums ir tik nepieciešamas?

Mononepiesātināto un polinepiesātināto taukskābju vērtība

Noderīgās taukskābes dominē augu valsts izcelsmes produktos, gaļā, zivju aknās. Cilvēka organisms nespēj tās sintezēt pats par sevi, tās jāuzņem ar pārtiku. Visvērtīgākās ādas un nagu veselībai ir:

  • Omega 3 vai alfa- linolēnskābe
  • Omega 6 vai linolskābe
  • Omega 9 vai oleīnskābe

Tās ir dabīgie antioksidanti, kas izvada toksīnus, stimulē epidermas šūnu atjaunošanos un palielina ādas elastību. Tās ir noderīgas sirdij un asinsvadiem, samazina aptaukošanās, diabēta, aterosklerozes risku. Kad notiek šķelšanās, Omega 6 taukskābes aktivizē imūno aizsardzību, uztur limfātiskās sistēmas darbību. Organismam vieglāk cīnīties ar vīrusiem, patogēnām baktērijām, kavē iekaisuma procesus zarnās. Pazeminoties imunitātei, lietojiet augu eļļas, ķirbju sēklas, vistas gaļu un zivis ( skumbriju, siļķi). Omega 3 skābe aktīvi iesaistās daudzu hormonu ražošanā, atbalsta endokrīno sistēmu. Šis ir galvenais avots cīņai ar aterosklerozi, agrīno Alcheimera slimību, Parkinsona slimību. Tas stimulē skrimšļa atjaunošnos, novēršot artrītu un artrozi. Lielos daudzumos viela ir atrodama zivju eļļā un aknās. Krājumu uzturēšanai organismā, lietojiet apm. 75 g skumbriju vai tunci vairākas reizes nedēļā.

Kāpēc Omega 3 un Omega 6 ir tik nepieciešamas

Regulāri lietojot labvēlīgos savienojumus tiek paātrināta matu augšna, āda izskatās svaigāka un ir elastīgāka. Bet bieži lietojot ātrās ēdināšanas produktus, stingras mono- diētas, rodas nelīzsvarotība. Galvenie simptomi, kas norāda uz Omega 3 un Omega 6 trūkumu:

  • Garastāvokļa svārstības, aizkaitinātība;
  • Uzmanības nenoturība, atmiņas traucējumi;
  • Ādas lobīšanās, sausi mati;
  • Sirds ritma traucējumi;
  • Hronisks nogurums;
  • Palēnināta vielmaiņa, svara pieaugums.

Ārsti labvēlīgo skābju trūkumu saista ar uz neauglību, diabētu, hiperaktivitāti bērniem. Bet, lai saglabātu veselību ir svarīgi uzturēt skābju līdzsvaru 1:1. Diemžēl, ar moderno uzturu cilvēki uzņem palielinātu Omega 6 devu, bet 85% cilvēku izjūt Omega 3 deficītu. Palielināts Omega 6 daudzums ir bīstams organismam. Ja diennaktī patērē vairāk kā 30- 50 g augu eļļas, sirds slimību risks palielinās līdz 70%. Aizdariet salātus ar citrona sulu, skābo krējumu, sojas mērci. Atsakieties no produktu fritēšanas lielā eļļas daudzumā. Cepiet gaļu savā sulā.

Kā izvēlēties veselīgos taukus.

Papildus pārtikai, par taukskābju avotu var kļūt vitamīnu kompleksi. Bet izvēloties pārtikas piedevas, pāriecinieties par to kvalitāti:

  • Preperāta sastāvā nav jābūt sintētiskiem garšas pastiprinātājiem, krāsvielām, konservantiem.
  • Ražotājam vajadzētu imantot tikai jūras zivis. Taukus nedrīkst iegūt no aknām, bet gan no liemeņiem.
  • Pievērsiet uzmanību zivju šķirnei- jo mazāka tā ir, jo labāk. Augstākas kvalitātes tauki tiek iegūti no sardīnēm, anšoviem
  • Pērkot uztura bagātinātājus, pārliecinieties, ka to pamatā ir augstas kvalitātes olīveļļa. Tā satur dabiskos polifenolus, pastiprina pretiekaisuma efektu, samazina rūgtuma piegaršu.

Taukskābju lietošana.

Preparātu, kuru pamatā ir zivju eļļa, devas tiek piemērotas individuāli, atkarībā no cilvēka labsajūtas. Ir svarīgi noteikt skābju lietošanas mērķi- slimības ārstēšanai vai profilaksei, imunitāte stiprināšanai. Neskatoties uz Omega 3 un Omega 6 nozīmi organismā, pārmērības nav pieļaujamas. Veselīgo tauku savienojumu nepieciešamību pilnībā var apmierināt ar vienu ēdamkaroti zivju eļļas dienā. Dienas deva pēc ārstu norādījuma nedrīkst pārsniegt 2000 mg aktīvās vielas. Onkoloģisko slimību ārstēšanas, vai ķīmijterapijas gadījumos to palielina līdz 4000 mg. Ilgstoši lietojot uztura bagātinātājus ar Omega 6, notiek asiņu šķidrināšanās, tāpēc nelietojiet preparātus 7-10 dienas pirms paredzētām ķirurģiskām manipulācijām. Veiciet polinepiesātināto taukskābju testu, lai novērstu komplikāciju risku. Dietologi iesaka neaizrauties ar uztura bagātinātāju lietošanu, bet uzņemt nepieciešmās vielas ar pārtiku. Ideālajā variantā tas būtu salāti ar mērci no olīveļļas un linsēklām, riekstu mērces un pastas brokastīs, lasis vai forele pusdienām.

Patika šis raksts? Iesaki to arī draugiem!

Pievienjies mūsu sekotājiem
Aizvērt